MORENA predala vládu VESNE a tak je tu čas, kedy je zrejmé, že všetko v prírode akoby znovu ožíva, pučí a kvitne. Práve v tomto období, ktoré sa začalo jarnou rovnodennosťou naši predkovia slávili rôzne sviatočné dni a vykonávali mnoho obradov. Tieto obrady boli spojené hlavne so zmenou ročného obdobia a začiatkom hospodárskych prác. Dokonca aj v dnešných dňoch slávime DEŇ VODY ako aj DEŇ ZEME.
O tomto pradávnom sviatku, a obrade s ním spojeným môžeme povedať, že sa toho dá dozvedieť pomerne veľa. Veď hádam ani niet známejšieho pôvodného obradu našich predkresťanských predkov. Povedzme si však niečo viac o tom prečo do ohňa i vody bude vhodená.
Jáj trochu sa ochladilo, ale predsa len cítiť že jar je tu. Dokonca v pondelok aj bociany prileteli. Ale nečudo, veď dnes je deň jarnej rovnodennosti a to znamená, že VESNA nad krajinou rozprestrela svoje zelené krídla a MORENE sa radno poberať.
Verte či nie bol to práve sviatok Valentína, ktorý mi pripomenul, že už je čas. Ono je to vlastne taký medzičas. V tomto období naši predkresťanskí predkovia slávili Velesov deň a po ňom ešte jeden sviatok Svaroga, ktorí kresťania poznajú ako "Popolcová streda."
Nové Slnko – v podobe božiča Koliadu sme už privítali počas zimného slnovratu. Starý rok skončil, začal sa nový a prišli ho posvätiť naši traja králi Svarog, Perún i Veles a tak sa začalo obdobie, ktoré naši predkovia nazývali „Mjasopust“ alebo tiež aj „Maselnice“ či „Fašiangy“. Začíname vnímať predlžujúci sa deň kedy zima sa stretá s letom a je tu sviatok volaný „Sretenie“ známy pod názvom „Hromnice“.
Tuná rád odpoviem, či nechám sa inšpirovať k napísaniu článku vašimi otázkami na tému: SLOVANSKÉ PREDKRESŤANSKÉ DUCHOVNO, VTEDY a DNES
1 Weleslaw (12/29/2023 18:15:32)