WeleslaW

Menu

VODA a vodné čarodejné bytosti 

Voda, aj keď nebola Slovanmi vnímaná ako konkrétna bytosť či božstvo, bola podľa slovanských predkov vždy preniknutá čarovnou mocou vďaka požehnaniu samotnej bohyne Lady na samom počiatku vekov. Voda sa z jej moci stala tou, ktorá nesie v sebe čarovnú silu a samotný život.

Pre slovanských predkov bolo samozrejmosťou uctievať studničky a pramene. V období zimného slnovratu sa zo slávnostného stola do studne vkladala štipka soli, orech, jablko, omrvinka sviatočného chleba a strúčik cesnaku. Tieto obetiny sa hádzali do studne, aby nevyschla a jej voda zostala zdravá a chutná.

Voda má zázračnú schopnosť zmyť nečistoty, nielen fyzické, a preto bola v minulosti využívaná pri očistných a liečebných čarovných rituáloch. Od prvého kúpania dieťaťa až po obradné umývanie mŕtveho, bolo používanie vody pri rituáloch bolo stáročnou súčasťou slovanských sviatkov. Voda bola používaná rôznymi spôsobmi a to: na kúpanie, oblievanie, kropenie, obmývanie, natieranie či pitie.

Či už voda pochádza zo studne, potoka, je  to dažďová voda alebo čarovná rosa, voda má schopnosť prenášať sily, nielen tie, ktoré hýbu mlynské koleso, ale aj tie čarodejné. Dokáže prenášať a uchovávať informácie, dokonca aj tie, ktoré sa ešte len majú stať. Preto bola voda často súčasťou vešteckých obradov.

Čarovná moc vody mala vždy zabezpečiť posilnenie zdravia, odstránenie zlých vplyvov a kúziel, nielen na ľuďoch, ale aj na zvieratách, obydliach a dokonca aj na nástrojoch.

Úcta našich slovanských predkov k vode sa prejavovala mnohými spôsobmi. Dodnes pretrval zvyk jarného upratovania, kedysi spojeného aj s obradným čistením studní a vodných tokov, ktoré malo byť vykonané do sviatku Turíc.

Ďalším prejavom úcty k vode boli rituálne obetiny. Najčastejšími obetami boli koláče, chlieb, maslo, med, vajcia. Postupom času sa pridala aj obetina v podobe mince, pričom tento zvyk hádzania mince do vody pre šťastie alebo ako poďakovanie pretrval do dnešných čias. V prípade potreby sa vodám obetovali aj honosnejšie dary, zvyčajne v podobe kancov, koní, zbraní, šperkov, a niekedy dokonca aj ľudské obete.

Jedným zo spôsobov uctievania vody bolo vešanie farebných šatiek a stužiek na stromy pri vode. Na týchto stuhách sa viazali uzlíky, ktoré ukrývali pri rozjímaní tajne vyslovené želanie alebo prosbu.

Tieto rôzne rituálne prejavy úcty a obety boli prostriedkom, ako si uctiť vodu a získať priazeň či pomoc vodných božstiev a čarovných bytostí.

Slovanmi boli božstvami vody VODAN, cár vôd, a jeho žena, vodná bohyňa DIVA. Tieto božstvá podľa predstáv našich predkov vládli moriam a oceánom, ale ich moc zasahovala aj do vôd riek, jazier a prameňov. Vládnutie nad sladkovodnými vodami zverili rôznym čarovným bytostiam, ako sú vodníci a vodné víly.