WeleslaW

Menu

DRAK

Niet človeka, kto by nepoznal čarodejnú bytosť ako je DRAK. V každom prípade draci boli rovnocennými protivníkmi samotných bohov a niekedy boli aj stelesnením bohov samotných. V náboženských predstavách prastarých Slovanov sa často vyskytovali, veď dokonca aj samotný temný boh Nij, volaný aj Čierny had či Zmej, mal podobu čierneho trojhlavého draka.

Drak, šarkan, zmej, ale aj saň či hydra, ako mýtické zvieratá nachádzajúce sa naprieč celým svetom a sú si navzájom veľmi podobné. Vyznačujú sa veľkou múdrosťou, dlhovekosťou, niekedy až nesmrteľnosťou. Okrem rozdelenia podľa svetových končín, odkiaľ drak pochádza, sa draci často delia podľa toho, v akom prostredí ich možno nájsť, prípadne akému živlu vládnu.

Tento druh čarodejnej bytosti, nech by bol zaradený do ktorejkoľvek skupiny, má v podstate podobu obrovského lietajúceho plaza oplývajúceho veľkou silou a čarodejnými schopnosťami. Mnohokrát s možnosťou chrlenia ohňa a dymu, ale nezriedka aj mrazivého vzduchu či  jedu.

Hlava draka má zvyčajne podobu psovitej alebo mačkovitej šelmy, no neraz aj vtáčieho dravca. Draci majú najčastejšie jednu hlavu, no sú známi draci s troma, deviatimi alebo aj dvanástimi hlavami. Koža drakov môže byť chlpatá, operená, no najčastejšie je šupinatá.

Ďalšou výraznou odlišnosťou medzi drakmi je to, či je drak okrídlený alebo bez krídel. Krídla drakov sú najčastejšie blanovité, podobné netopierím, ale môžu mať aj krídla operené či pokryté šupinami. V zásade draci, či už s krídlami alebo bez nich, s nohami či bez nôh, vedia veľmi dobre lietať a s ľahkosťou sa pohybujú aj vo vode.

Domovom drakov, podobne ako pre väčšinu plazov, bývajú jaskyne, zemské trhliny, diery či studne. Tie však nemuseli byť len miestom, kde si draci stavali svoje hniezda, ale aj miestami, kadiaľ sa dokázali premiestňovať medzi svetmi.

Dračia symbolika je vo veľkej miere spojená so symbolikou hada. U našich slovanských prapredkov had, a teda aj drak, nebol vždy len symbolom zla. Drakom, podobne ako hadom, na základe mužského falického symbolizmu, boli prisudzované vlastnosti sily, bojovnosti, čarodejných schopností, ako aj šťastia, zdravia a bohatstva. Na základe spojitosti so zemou, studňou či samotnou vodou boli hadom, a teda aj drakom, prisudzované ženské vlastnosti materstva, ochrany.

Drak v slovanskom duchovne reprezentuje pár protichodných čarodejných symbolov a to ako v protichodnej dvojici zem - vzduch, tak aj v protiklade oheň - voda a rovnako aj v zvieracom protiklade vták, prípadne šelma - plaz. Všetky tieto protichodné obrazy sú v bytosti draka zlúčené a hádam práve vďaka týmto protikladom má drak toľko čarodejnej sily.

 Vo svete čarodejných bytostí, ale aj v symbolickej rovine, je drak určite najsilnejšou čarodejnou bytosťou.