MORENA
Funkcia: dcéra Mokoše volaná aj Morana či Mora, Marmuriena dokonca Smrť, je bohyňou zimy a smrti, matkou mnohých besov, chorôb a nešťastí, temná čarodejka, považovaná aj za stelesnenie vojny
Zobrazenie: krásna mladá ženas jasno modrími očami v bielych diamantmi posiatých šatách, zahalená do čierného plášťa, často so sviečkou alebo lampášom v ruke, v kontraste k jej bledej tvári sú jej po zem splývajúce, husté čierne vlasy, ktoré má Morena často zapletené do vrkoča zopnuté diamantovou korunou. Ako vtelenie vojny sa zjavuje v čiernom brnení.
Vtelenia a potomci: syn Smrť, dcéra Neserča – Nešťastie, ale i mnohý besovia a bytosti stelesňujúce choroby
Symboly: diamant, smrek, tuja, blen, vrana, krkavec, vybielená lebka, svieca či lampa. jej je zasvätená sobota, vládne živlom, ako je vzduch a voda. Obetiny: chlieb, med, mlieko, olej, kože, víno, vlna, železo, najmä v podobe zbraní a peňazí, čierny sliepka či kohút. Medzi obety môžeme taktiež považovať aj zapaľovanie sviečok na pohrebiskách.
Sviatky: v jeseni v období, dnes zvaných „dušičky“, teda prvého novembra - poukazuje na preberanie vlády Morenou, ale úzko súvisí s kultom predkov, po tomto sviatku nasleduje temné obdobie volané Stridžné dni. S Príchodom jari sa končí Morenina moc a v čase novolunia pred sviatkom jarnej rovnodennosti sa oslavuje jej prechod z Pravu do Navu.
Poznámka: Morena pôvodne jasná bohyňa bola druhou ženou Dažbogovou, no nakoniec prešla na stranu temna a sa stala ženou Kaščeja. Ako veľká čarodejka vytvorila studňu s mŕtvou vodu, ktorej žriedlo sa nachádza v jej komnate temného zámku. V čase zimy Morena prechádza doPravu kde zasadá na svoj ľadový tón vo svojom starom krištáľovom paláci, ako obávaná ľadová kráľovná. Na jar však obradne znovu odchádza do krajiny Nav. Tento odchod sa slávy ľuďmi jej obradným upálením a vhodením do vod potokov a riek ktoré ju tam symbolicky majú preniesť.
viac sa dočítate