V dnešných časoch si to už veľmi neuvedomujeme, ale rovnako ako v minulosti sme závislí od poľnohospodárskej úrody. Naši predkovia boli spätí z matičkou Zemou omnoho viac. To sa však netýkalo len ťažkej práce, ale aj vnímania prírodných zmien vo svojom okolí.
Obrady za účelom prosby či poďakovania dobrej úrody boli väčšinou, okrem náboženských ceremónií, sprevádzané hostinou, zábavou spojenou so spevom a tancom.
Dožinková slávnosť sa konala po skončení žatvy, a teda nemala presne ustálený termín. Na konci žatvy sa na poliach zvyklo nechávať niekoľko nepokosených klasov zrelého obilia, v starých časoch nazývaných Velesou bradou, ako aj niekoľko posledných snopov.
Rovnaký význam mali aj posledné snopy, ktoré sa použili na upletenie dožinkového venca a dožinkovej baby. Veniec hospodár zvykol zavesiť nad stôl alebo iné čestné miesto, kde bol často až do Kračúna či budúcej jari.
Menší dožinkový veniec sa dával na hlavu žnici, ktorá viedla dožinkový sprievod. Táto deva bola oblečená zvyčajne do červených šiat a predstavovala šťastenu, bohyňu Doliu. Predtým, ako bol veniec vnesený do svätohája a poliaty vodou či odovzdaný hospodárovi, obchádzali sa s ním všetky obydlia obce. Verilo sa, že príchodom sprievodu na čele s Doliou a dožinkovým vencom bolo do obydlí vnášané šťastie a blahobyt.
Dožinkovou slávnosťou preberá žezlo nad prírodou bohyňa Oseň, dcéra Pizmar a Striboga, volaná aj „Jeseňou“. Jej nástupom na trón je obdobie leta v podstate uzatvárané, začína leto babie, ktoré znenazdajky prechádza do jesene.
Tuná rád odpoviem, či nechám sa inšpirovať k napísaniu článku vašimi otázkami na tému: SLOVANSKÉ PREDKRESŤANSKÉ DUCHOVNO, VTEDY a DNES
1 Weleslaw (12/29/2023 18:15:32)